SBR10150CT
DigiKey Part Number
SBR10150CTDI-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SBR10150CT
Description
DIODE ARRAY SBR 150V 5A TO-220-3
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Common Cathode 150 V 5A Through Hole TO-220-3
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
920 mV @ 5 A
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
250 µA @ 150 V
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 150°C
Package / Case
TO-220-3
Supplier Device Package
TO-220-3
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
150 V
Base Product Number
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
5A