SBR10100CTL-13
DigiKey Part Number
SBR10100CTL-13DITR-ND - Tape & Reel (TR)
SBR10100CTL-13DICT-ND - Cut Tape (CT)
SBR10100CTL-13DIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SBR10100CTL-13
Description
DIODE ARRAY SBR 100V 5A TO-252-3
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Common Cathode 100 V 5A Surface Mount TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SBR10100CTL-13 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
840 mV @ 5 A
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
200 µA @ 100 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 175°C
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device Package
TO-252-3
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Base Product Number
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
5A