SBR02M30LP-7
DigiKey Part Number
SBR02M30LPDITR-ND - Tape & Reel (TR)
SBR02M30LPDICT-ND - Cut Tape (CT)
SBR02M30LPDIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SBR02M30LP-7
Description
DIODE SBR 30V 200MA X1DFN10062
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 30 V 200mA Surface Mount X1-DFN1006-2
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
610 mV @ 200 mA
Mfr
Speed
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 nA @ 30 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Technology
Supplier Device Package
X1-DFN1006-2
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
30 V
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 175°C
Current - Average Rectified (Io)
200mA