NE555S-13 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | NE555S-13 |
Description | IC OSC SNGL TIMER 500KHZ 8-SOIC |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 555 Type, Timer/Oscillator (Single) IC 500kHz 8-SO |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | NE555S-13 Models |
Category | Current - Supply 13 mA |
Manufacturer Diodes Incorporated | Operating Temperature 0°C ~ 70°C |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
Part Status Active | Supplier Device Package 8-SO |
Type 555 Type, Timer/Oscillator (Single) | Mounting Type Surface Mount |
Frequency 500kHz | Base Product Number |
Voltage - Supply 4.5V ~ 16V |