MRS30M-13 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Diodes Incorporated
In Stock: 3.378
Datasheet
Parametric Equivalent
Diodes Incorporated
In Stock: 0
Datasheet
Taiwan Semiconductor Corporation
Bridge Rectifier Single Phase Standard 1 kV Surface Mount MSBL
MRS30M-13
DigiKey Part Number
31-MRS30M-13TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MRS30M-13
Description
BRIDGE RECT 1PHASE 1KV 3A MSBL
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.3 V @ 3 A
Manufacturer
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 µA @ 1000 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Diode Type
Single Phase
Package / Case
4-SMD, Flat Leads
Technology
Standard
Supplier Device Package
MSBL
Voltage - Peak Reverse (Max)
1 kV
Base Product Number
Current - Average Rectified (Io)
3 A