MBRD20100CT-13
DigiKey Part Number
MBRD20100CT-13DITR-ND - Tape & Reel (TR)
MBRD20100CT-13DICT-ND - Cut Tape (CT)
MBRD20100CT-13DIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MBRD20100CT-13
Description
DIODE ARR SCHOT 100V 10A TO2523
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Common Cathode 100 V 10A Surface Mount TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
840 mV @ 10 A
Manufacturer
Diodes Incorporated
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 µA @ 100 V
Part Status
Active
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Mounting Type
Surface Mount
Technology
Schottky
Package / Case
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Supplier Device Package
TO-252-3
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
10A