FL1600043
DigiKey Part Number
FL1600043TR-ND - Tape & Reel (TR)
FL1600043CT-ND - Cut Tape (CT)
FL1600043DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FL1600043
Description
CRYSTAL 16.0000MHZ 9PF SMD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16 MHz ±10ppm Crystal 9pF 60 Ohms 4-SMD, No Lead
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FL1600043 Models
Category
Load Capacitance
9pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
60 Ohms
Series
Operating Mode
Fundamental
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-20°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
16 MHz
Supplier Device Package
4-SMD (3.2x2.5)
Frequency Stability
±10ppm
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Frequency Tolerance
±10ppm
Height - Seated (Max)
0.031" (0.78mm)