DZ9F5V6S92-7
DigiKey Part Number
DZ9F5V6S92-7DITR-ND - Tape & Reel (TR)
DZ9F5V6S92-7DICT-ND - Cut Tape (CT)
DZ9F5V6S92-7DIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DZ9F5V6S92-7
Description
DIODE ZENER 5.6V 200MW SOD923
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 5.6 V 200 mW ±5% Surface Mount SOD-923
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 2.5 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
SOD-923
Power - Max
200 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
60 Ohms