DSR6V600P5-13
DigiKey Part Number
DSR6V600P5-13DITR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DSR6V600P5-13
Description
DIODE STANDARD 600V 6A POWERDI5
Customer Reference
Detailed Description
Diode 600 V 6A Surface Mount PowerDI™ 5
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
35 ns
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
10 µA @ 600 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Capacitance @ Vr, F
30pF @ 4V, 1MHz
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
600 V
Supplier Device Package
PowerDI™ 5
Current - Average Rectified (Io)
6A
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
3 V @ 6 A