DSC10A065
DigiKey Part Number
31-DSC10A065-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DSC10A065
Description
DIODE SIL CARB 650V 10A TO220AC
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 650 V 10A Through Hole TO220AC (Type WX)
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
250 µA @ 650 V
Packaging
Tube
Capacitance @ Vr, F
436pF @ 100mV, 1MHz
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
650 V
Supplier Device Package
TO220AC (Type WX)
Current - Average Rectified (Io)
10A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.5 V @ 10 A