DMTH8004LPSW-13 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Diodes Incorporated
In Stock: 0
Datasheet
N-Channel 80 V 100A (Tc) 1.5W (Ta), 125W (Tc) Surface Mount, Wettable Flank PowerDI5060-8 (Type UX)
DMTH8004LPSW-13
DigiKey Part Number
31-DMTH8004LPSW-13TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DMTH8004LPSW-13
Description
IC
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2.8V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
81 nC @ 10 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
4979 pF @ 40 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
1.5W (Ta), 125W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
80 V
Mounting Type
Surface Mount, Wettable Flank
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
PowerDI5060-8 (Type UX)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
3.8mOhm @ 20A, 10V