DMTH6004SCTB-13 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | DMTH6004SCTB-13 |
Description | MOSFET N-CH 60V 100A TO263AB |
Manufacturer Standard Lead Time | 24 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | N-Channel 60 V 100A (Tc) 4.7W (Ta), 136W (Tc) Surface Mount TO-263 |
Datasheet | Datasheet |
Category | Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 95.4 nC @ 10 V |
Mfr | Vgs (Max) ±20V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 4556 pF @ 30 V |
Part Status Active | Power Dissipation (Max) 4.7W (Ta), 136W (Tc) |
FET Type | Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ) |
Technology | Grade Automotive |
Drain to Source Voltage (Vdss) 60 V | Qualification AEC-Q101 |
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | Mounting Type Surface Mount |
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V | Supplier Device Package TO-263 |
Rds On (Max) @ Id, Vgs 3.4mOhm @ 100A, 10V | Package / Case |
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA | Base Product Number |