DMTH4005SK3-13 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Diodes Incorporated
In Stock: 3.602
Datasheet
Similar
Infineon Technologies
In Stock: 17.332
Datasheet
N-Channel 40 V 95A (Tc) 2.1W (Ta), 100W (Tc) Surface Mount TO-252-3
TO-252-3
DMTH4005SK3-13
DigiKey Part Number
DMTH4005SK3-13DITR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DMTH4005SK3-13
Description
MOSFET N-CH 40V 95A TO252
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
49.1 nC @ 10 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
3062 pF @ 20 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
2.1W (Ta), 100W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
40 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-252-3
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
4.5mOhm @ 50A, 10V