DMTH3004LPSQ-13 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
onsemi
In Stock: 5.918
Datasheet
Similar
onsemi
In Stock: 0
Datasheet
N-Channel 30 V 22A (Ta), 145A (Tc) 136W (Tc) Surface Mount PowerDI5060-8
DMTH3004LPSQ-13
DigiKey Part Number
DMTH3004LPSQ-13-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DMTH3004LPSQ-13
Description
MOSFET N-CH 30V PWRDI5060
Detailed Description
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
43.7 nC @ 15 V
Mfr
Vgs (Max)
+20V, -16V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2370 pF @ 15 V
Power Dissipation (Max)
136W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
30 V
Qualification
AEC-Q101
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Supplier Device Package
PowerDI5060-8
Rds On (Max) @ Id, Vgs
3.8mOhm @ 20A, 10V
Package / Case
Vgs(th) (Max) @ Id
3V @ 250µA