DMT3006LFDF-7
DigiKey Part Number
DMT3006LFDF-7DITR-ND - Tape & Reel (TR)
DMT3006LFDF-7DICT-ND - Cut Tape (CT)
DMT3006LFDF-7DIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DMT3006LFDF-7
Description
MOSFET N-CH 30V 14.1A 6UDFN
Detailed Description
N-Channel 30 V 14.1A (Ta) 800mW (Ta) Surface Mount U-DFN2020-6 (Type F)
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
22.6 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1320 pF @ 15 V
Power Dissipation (Max)
800mW (Ta)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
30 V
Qualification
AEC-Q101
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
3.7V, 10V
Supplier Device Package
U-DFN2020-6 (Type F)
Rds On (Max) @ Id, Vgs
7mOhm @ 9A, 10V
Package / Case
Vgs(th) (Max) @ Id
3V @ 250µA