DMT10H010LPS-13
DigiKey Part Number
DMT10H010LPS-13DITR-ND - Tape & Reel (TR)
DMT10H010LPS-13DICT-ND - Cut Tape (CT)
DMT10H010LPS-13DIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DMT10H010LPS-13
Description
MOSFET N-CH 100V 9.4A PWRDI5060
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 100 V 9.4A (Ta), 98A (Tc) 1.2W (Ta), 139W (Tc) Surface Mount PowerDI5060-8
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3.5V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
71 nC @ 10 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
3000 pF @ 50 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
1.2W (Ta), 139W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
PowerDI5060-8
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
9.5mOhm @ 13A, 10V