DMP25H18DLFDE-7
DigiKey Part Number
DMP25H18DLFDE-7DITR-ND - Tape & Reel (TR)
DMP25H18DLFDE-7DICT-ND - Cut Tape (CT)
DMP25H18DLFDE-7DIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DMP25H18DLFDE-7
Description
MOSFET P-CH 250V 260MA 6UDFN
Detailed Description
P-Channel 250 V 260mA (Ta) 600mW (Ta) Surface Mount U-DFN2020-6 (Type E)
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2.5V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
2.8 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±40V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
81 pF @ 25 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
600mW (Ta)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
250 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
U-DFN2020-6 (Type E)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
3.5V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
14Ohm @ 200mA, 10V