DMP2200UFCL-7
DigiKey Part Number
31-DMP2200UFCL-7TR-ND - Tape & Reel (TR)
31-DMP2200UFCL-7CT-ND - Cut Tape (CT)
31-DMP2200UFCL-7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DMP2200UFCL-7
Description
MOSFET 2P-CH 20V 1.7A 6UDFN
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Mosfet Array 20V 1.7A 660mW Surface Mount U-DFN1616-6 (Type F)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DMP2200UFCL-7 Models
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
2.2nC @ 4.5V
Manufacturer
Diodes Incorporated
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
184pF @ 10V
Digi-Reel®
Power - Max
660mW
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
MOSFET (Metal Oxide)
Grade
Automotive
Configuration
2 P-Channel (Dual)
Qualification
AEC-Q101
Drain to Source Voltage (Vdss)
20V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
1.7A
Package / Case
6-UFDFN Exposed Pad
Rds On (Max) @ Id, Vgs
200mOhm @ 2A, 4.5V
Supplier Device Package
U-DFN1616-6 (Type F)
Vgs(th) (Max) @ Id
1.2V @ 250µA