DMP2040UFDF-13 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Diodes Incorporated
In Stock: 0
Datasheet
P-Channel 20 V 13A (Tc) 1.8W (Ta) Surface Mount U-DFN2020-6 (Type F)
DMP2040UFDF-13
DigiKey Part Number
DMP2040UFDF-13-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DMP2040UFDF-13
Description
MOSFET P-CH 20V 13A 6UDFN
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
1.5V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
19 nC @ 8 V
Vgs (Max)
±12V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
834 pF @ 10 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
1.8W (Ta)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
20 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
U-DFN2020-6 (Type F)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
2.5V, 4.5V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
32mOhm @ 8.9A, 4.5V