DMP2035UFDF-13 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Diodes Incorporated
In Stock: 19
Datasheet
P-Channel 20 V 8.1A (Ta) 2.03W (Ta) Surface Mount U-DFN2020-6 (Type F)
DMP2035UFDF-13
DigiKey Part Number
DMP2035UFDF-13-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DMP2035UFDF-13
Description
MOSFET P-CH 20V 8.1A 6UDFN
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
1V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
20.5 nC @ 4.5 V
Vgs (Max)
±8V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1808 pF @ 15 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
2.03W (Ta)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
20 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
U-DFN2020-6 (Type F)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
1.5V, 4.5V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
29mOhm @ 6.4A, 4.5V