DMP2004WK-7
DigiKey Part Number
31-DMP2004WK-7TR-ND - Tape & Reel (TR)
31-DMP2004WK-7CT-ND - Cut Tape (CT)
31-DMP2004WK-7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DMP2004WK-7
Description
MOSFET P-CH 20V 400MA SOT323
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
P-Channel 20 V 400mA (Ta) 250mW (Ta) Surface Mount SOT-323
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
1V @ 250µA
Mfr
Vgs (Max)
±8V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
175 pF @ 16 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
250mW (Ta)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
20 V
Supplier Device Package
SOT-323
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
1.8V, 4.5V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
900mOhm @ 430mA, 4.5V