DMP10H4D2SQ-7 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Diodes Incorporated
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Diodes Incorporated
In Stock: 312
Datasheet
In Stock: 0
P-Channel 100 V 270mA (Ta) 380mW (Ta) Surface Mount SOT-23-3
DMP10H4D2SQ-7
DigiKey Part Number
31-DMP10H4D2SQ-7TR-ND - Tape & Reel (TR)
31-DMP10H4D2SQ-7CT-ND - Cut Tape (CT)
31-DMP10H4D2SQ-7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DMP10H4D2SQ-7
Description
MOSFET BVDSS: 61V~100V SOT23 T&R
Detailed Description
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
1.8 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
87 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max)
380mW (Ta)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Grade
Automotive
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Qualification
AEC-Q101
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4V, 10V
Supplier Device Package
SOT-23-3
Rds On (Max) @ Id, Vgs
4.2Ohm @ 500mA, 10V
Package / Case
Vgs(th) (Max) @ Id
3V @ 250µA