DMN3009SK3-13 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | DMN3009SK3-13 |
Description | MOSFET N-CHANNEL 30V 80A TO252 |
Manufacturer Standard Lead Time | 40 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | N-Channel 30 V 80A (Tc) 3.4W (Ta) Surface Mount TO-252 (DPAK) |
Datasheet | Datasheet |
Category | Vgs(th) (Max) @ Id 2.5V @ 250µA |
Mfr | Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 42 nC @ 10 V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Vgs (Max) ±20V |
Part Status Active | Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2000 pF @ 15 V |
FET Type | Power Dissipation (Max) 3.4W (Ta) |
Technology | Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) |
Drain to Source Voltage (Vdss) 30 V | Mounting Type Surface Mount |
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | Supplier Device Package TO-252 (DPAK) |
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V | Package / Case |
Rds On (Max) @ Id, Vgs 5.5mOhm @ 30A, 10V | Base Product Number |