DMN24H11DS-7
DigiKey Part Number
31-DMN24H11DS-7TR-ND - Tape & Reel (TR)
31-DMN24H11DS-7CT-ND - Cut Tape (CT)
31-DMN24H11DS-7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DMN24H11DS-7
Description
MOSFET N-CH 240V 270MA SOT23 T&R
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 240 V 270mA (Ta) 750mW (Ta) Surface Mount SOT-23-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DMN24H11DS-7 Models
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
3.7 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
76.8 pF @ 25 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
750mW (Ta)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Grade
Automotive
Drain to Source Voltage (Vdss)
240 V
Qualification
AEC-Q101
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Mounting Type
Surface Mount
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Supplier Device Package
SOT-23-3
Rds On (Max) @ Id, Vgs
11Ohm @ 300mA, 10V
Package / Case
Vgs(th) (Max) @ Id
3V @ 250µA