DMN10H700S-7
DigiKey Part Number
DMN10H700S-7DITR-ND - Tape & Reel (TR)
DMN10H700S-7DICT-ND - Cut Tape (CT)
DMN10H700S-7DIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DMN10H700S-7
Description
MOSFET N-CH 100V 700MA SOT23
Detailed Description
N-Channel 100 V 700mA (Ta) 400mW (Ta) Surface Mount SOT-23-3
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
4.6 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
235 pF @ 50 V
Power Dissipation (Max)
400mW (Ta)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Grade
Automotive
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Qualification
AEC-Q101
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
6V, 10V
Supplier Device Package
SOT-23-3
Rds On (Max) @ Id, Vgs
700mOhm @ 1.5A, 10V
Package / Case
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA