DMN10H100SK3-13
DigiKey Part Number
DMN10H100SK3-13DITR-ND - Tape & Reel (TR)
DMN10H100SK3-13DICT-ND - Cut Tape (CT)
DMN10H100SK3-13DIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DMN10H100SK3-13
Description
MOSFET N-CH 100V 18A TO252
Detailed Description
N-Channel 100 V 18A (Tc) 37W (Tc) Surface Mount TO-252-3
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
25.2 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1172 pF @ 50 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
37W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-252-3
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
80mOhm @ 3.3A, 10V