DM5W33AQ-13
DigiKey Part Number
DM5W33AQ-13DITR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DM5W33AQ-13
Description
TVS DIODE 33VWM 53.3VC DO218
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
53.3V Clamp 68A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-218
Category
Power - Peak Pulse
3600W (3.6kW)
Mfr
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Automotive
Unidirectional Channels
1
Qualification
AEC-Q100
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
33V
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Breakdown (Min)
36.7V
Package / Case
DO-218AB
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
53.3V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
68A