DHVSD2004SS-7 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 5.182
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Datasheet
Diode Array 1 Pair Series Connection 240 V 225mA Surface Mount TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
DHVSD2004SS-7
DigiKey Part Number
31-DHVSD2004SS-7TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DHVSD2004SS-7
Description
DIODE ARR GP 240V 225MA SOT23-3
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1 V @ 100 mA
Manufacturer
Diodes Incorporated
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Reverse Recovery Time (trr)
50 ns
Part Status
Active
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 240 V
Diode Configuration
1 Pair Series Connection
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Technology
Standard
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
240 V
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
225mA