DFLZ6V2-7
DigiKey Part Number
DFLZ6V2DITR-ND - Tape & Reel (TR)
DFLZ6V2DICT-ND - Cut Tape (CT)
DFLZ6V2DIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DFLZ6V2-7
Description
DIODE ZENER 6.2V 1W POWERDI 123
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 6.2 V 1 W ±6% Surface Mount PowerDI™ 123
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 µA @ 2 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.2 V @ 200 mA
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±6%
Supplier Device Package
PowerDI™ 123
Power - Max
1 W
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
3 Ohms