DFLS2100-7
DigiKey Part Number
DFLS2100-7DITR-ND - Tape & Reel (TR)
DFLS2100-7DICT-ND - Cut Tape (CT)
DFLS2100-7DIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DFLS2100-7
Description
DIODE SCHOTTK 100V 2A POWERDI123
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 100 V 2A Surface Mount PowerDI™ 123
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 100 V
Digi-Reel®
Capacitance @ Vr, F
36pF @ 5V, 1MHz
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Supplier Device Package
PowerDI™ 123
Current - Average Rectified (Io)
2A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
860 mV @ 2 A