DDZX7V5C-13 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Diodes Incorporated
In Stock: 2
Datasheet
Zener Diode 7.5 V 300 mW ±3% Surface Mount SOT-23-3
DDZX7V5C-13
DigiKey Part Number
DDZX7V5C-13DI-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DDZX7V5C-13
Description
DIODE ZENER 7.5V 300MW SOT23
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 6 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±3%
Supplier Device Package
SOT-23-3
Power - Max
300 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
6 Ohms