DDZX5V1BQ-7 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Nexperia USA Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Nexperia USA Inc.
In Stock: 30.000
Datasheet
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 568
onsemi
Central Semiconductor Corp
In Stock: 7
onsemi
Central Semiconductor Corp
Zener Diode 5.1 V 300 mW ±2% Surface Mount SOT-23-3
DDZX5V1BQ-7
DigiKey Part Number
DDZX5V1BQ-7DITR-ND - Tape & Reel (TR)
DDZX5V1BQ-7DICT-ND - Cut Tape (CT)
DDZX5V1BQ-7DIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DDZX5V1BQ-7
Description
DIODE ZENER 5.1V 300MW SOT23
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Mfr
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Mounting Type
Surface Mount
Tolerance
±2%
Package / Case
Power - Max
300 mW
Supplier Device Package
SOT-23-3
Impedance (Max) (Zzt)
17 Ohms
Base Product Number
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 µA @ 1.5 V