DDZX24C-13
DigiKey Part Number
31-DDZX24C-13TR-ND - Tape & Reel (TR)
31-DDZX24C-13CT-ND - Cut Tape (CT)
31-DDZX24C-13DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DDZX24C-13
Description
DIODE ZENER 24V 300MW SOT23
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 24 V 300 mW ±3% Surface Mount SOT-23-3
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 nA @ 19 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±3%
Supplier Device Package
SOT-23-3
Power - Max
300 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
35 Ohms