DDZ12CQ-7
DigiKey Part Number
31-DDZ12CQ-7TR-ND - Tape & Reel (TR)
31-DDZ12CQ-7CT-ND - Cut Tape (CT)
31-DDZ12CQ-7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DDZ12CQ-7
Description
DIODE ZENER 12.05V 470MW SOD123
Detailed Description
Zener Diode 12.05 V 470 mW ±3% Surface Mount SOD-123
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Mfr
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Tolerance
±3%
Package / Case
Power - Max
470 mW
Supplier Device Package
SOD-123
Impedance (Max) (Zzt)
12 Ohms
Base Product Number
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 9.1 V