D50V0S1U2LP1608-7
DigiKey Part Number
31-D50V0S1U2LP1608-7TR-ND - Tape & Reel (TR)
31-D50V0S1U2LP1608-7CT-ND - Cut Tape (CT)
31-D50V0S1U2LP1608-7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D50V0S1U2LP1608-7
Description
TVS DIODE 50VWM 90VC UDFN16082
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
90V Clamp 15A Ipp Tvs Diode Surface Mount U-DFN1608-2
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
15A
Mfr
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
126pF @ 1MHz
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
50V
Package / Case
2-UFDFN
Voltage - Breakdown (Min)
56V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
90V