D26V0S1U2LP20-7
DigiKey Part Number
31-D26V0S1U2LP20-7TR-ND - Tape & Reel (TR)
31-D26V0S1U2LP20-7CT-ND - Cut Tape (CT)
31-D26V0S1U2LP20-7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D26V0S1U2LP20-7
Description
TVS DIODE 26VWM 44VC U-DFN2020-2
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
44V Clamp 110A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount U-DFN2020-2
Category
Power - Peak Pulse
4800W (4.8kW)
Mfr
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
630pF @ 1MHz
Type
Zener
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
26V (Max)
Package / Case
2-UDFN
Voltage - Breakdown (Min)
28V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
44V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
110A (8/20µs)