D24V0H1U2LP-7B
DigiKey Part Number
31-D24V0H1U2LP-7BTR-ND - Tape & Reel (TR)
31-D24V0H1U2LP-7BCT-ND - Cut Tape (CT)
31-D24V0H1U2LP-7BDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D24V0H1U2LP-7B
Description
TVS DIODE 24VWM 42V X1DFN10062
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
42V Clamp 9A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount X1-DFN1006-2
Category
Power - Peak Pulse
378W
Mfr
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
47pF @ 1MHz
Type
Zener
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
24V (Max)
Package / Case
0402 (1006 Metric)
Voltage - Breakdown (Min)
25V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
42V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
9A (8/20µs)