D15V0X1B2LPQ-7B
DigiKey Part Number
31-D15V0X1B2LPQ-7BTR-ND - Tape & Reel (TR)
31-D15V0X1B2LPQ-7BCT-ND - Cut Tape (CT)
31-D15V0X1B2LPQ-7BDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D15V0X1B2LPQ-7B
Description
TVS DIODE 15VWM 30V X1DFN10062
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
30V Clamp 4A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount X1-DFN1006-2
Category
Power Line Protection
No
Mfr
Applications
HDMI, USB
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Frequency
0.5pF @ 1MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Automotive
Bidirectional Channels
1
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
15V (Max)
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Breakdown (Min)
16.5V
Package / Case
0402 (1006 Metric)
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
30V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
4A (8/20µs)