D12V0X1B2CSP-7
DigiKey Part Number
31-D12V0X1B2CSP-7TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D12V0X1B2CSP-7
Description
TVS DIODE 12VWM 26V X2DSN06032
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
26V Clamp 3A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount X2-DSN0603-2
Category
Power - Peak Pulse
78W
Tape & Reel (TR)
Applications
General Purpose
Capacitance @ Frequency
0.5pF @ 1MHz (Max)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
12V (Max)
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Voltage - Breakdown (Min)
13V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
26V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
3A (8/20µs)