BZX84C7V5S-7
DigiKey Part Number
31-BZX84C7V5S-7TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX84C7V5S-7
Description
DIODE ZENER ARRAY 7.5V SOT-363
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode Array 2 Independent 7.5 V 200 mW ±6% SOT-363
Category
Impedance (Max) (Zzt)
15 Ohms
Manufacturer
Diodes Incorporated
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 5 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Part Status
Discontinued at DigiKey
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Configuration
2 Independent
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
7.5 V
Package / Case
6-TSSOP, SC-88, SOT-363
Tolerance
±6%
Supplier Device Package
SOT-363
Power - Max
200 mW