BZX84C20T-7-F is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Nexperia USA Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Nexperia USA Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Zener Diode 20 V 150 mW ±6% Surface Mount SOT-523
BZX84C20T-7-F
DigiKey Part Number
BZX84C20T-7-F-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX84C20T-7-F
Description
DIODE ZENER 20V 150MW SOT523
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 14 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Tolerance
±6%
Supplier Device Package
SOT-523
Power - Max
150 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
55 Ohms