BZX84B3V6-7-F
DigiKey Part Number
BZX84B3V6-FDITR-ND - Tape & Reel (TR)
BZX84B3V6-FDICT-ND - Cut Tape (CT)
BZX84B3V6-FDIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX84B3V6-7-F
Description
DIODE ZENER 3.6V 300MW SOT23
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 3.6 V 300 mW ±2% Surface Mount SOT-23-3
EDA/CAD Models
BZX84B3V6-7-F Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 µA @ 1 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Tolerance
±2%
Power - Max
300 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
90 Ohms