BZT585B43T-7
DigiKey Part Number
31-BZT585B43T-7TR-ND - Tape & Reel (TR)
31-BZT585B43T-7CT-ND - Cut Tape (CT)
31-BZT585B43T-7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT585B43T-7
Description
DIODE ZENER 43V 350MW SOD523
Detailed Description
Zener Diode 43 V 350 mW ±2% Surface Mount SOD-523
EDA/CAD Models
BZT585B43T-7 Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 nA @ 30.1 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.1 V @ 100 mA
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Tolerance
±2%
Power - Max
350 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
150 Ohms