BZT52C43-13
DigiKey Part Number
BZT52C43-13DITR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT52C43-13
Description
DIODE ZENER 43V 410MW SOD123
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 43 V 410 mW ±7% Surface Mount SOD-123
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BZT52C43-13 Models
Category
Impedance (Max) (Zzt)
100 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 32 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Part Status
Discontinued at DigiKey
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±7%
Supplier Device Package
SOD-123
Power - Max
410 mW