BAT750TA
DigiKey Part Number
BAT750TR-ND - Tape & Reel (TR)
BAT750CT-ND - Cut Tape (CT)
BAT750DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BAT750TA
Description
DIODE SCHOTTKY 40V 750MA SOT23-3
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 40 V 750mA Surface Mount SOT-23-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BAT750TA Models
Category
Reverse Recovery Time (trr)
5 ns
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 µA @ 30 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Vr, F
25pF @ 25V, 1MHz
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
40 V
Supplier Device Package
SOT-23-3
Current - Average Rectified (Io)
750mA
Operating Temperature - Junction
125°C (Max)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
490 mV @ 750 mA
Base Product Number
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)