BAS70-05T-7-F
DigiKey Part Number
31-BAS70-05T-7-FTR-ND - Tape & Reel (TR)
31-BAS70-05T-7-FCT-ND - Cut Tape (CT)
31-BAS70-05T-7-FDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BAS70-05T-7-F
Description
DIODE ARR SCHOTT 70V 70MA SOT523
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Common Cathode 70 V 70mA (DC) Surface Mount SOT-523
Category
Speed
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Manufacturer
Diodes Incorporated
Reverse Recovery Time (trr)
5 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 50 V
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 125°C
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Mounting Type
Surface Mount
Technology
Schottky
Package / Case
SOT-523
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
70 V
Supplier Device Package
SOT-523
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
70mA (DC)
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1 V @ 15 mA