AZ1084CS2-3.3TRE1
DigiKey Part Number
AZ1084CS2-3.3TRE1DITR-ND - Tape & Reel (TR)
AZ1084CS2-3.3TRE1DICT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AZ1084CS2-3.3TRE1
Description
IC REG LINEAR 3.3V 5A TO263
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5A TO-263
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AZ1084CS2-3.3TRE1 Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
10 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
PSRR
72dB (120Hz)
Part Status
Obsolete
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Configuration
Operating Temperature
0°C ~ 125°C
Output Type
Mounting Type
Surface Mount
Number of Regulators
1
Package / Case
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Voltage - Input (Max)
12V
Supplier Device Package
TO-263
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
1.5V @ 4.5A