AP7370-33Y-13 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Diodes Incorporated
In Stock: 0
Datasheet
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA SOT-89-3
Diodes Low Dropout Regulators | Digi-Key Daily
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
AP7370-33Y-13
DigiKey Part Number
AP7370-33Y-13DITR-ND - Tape & Reel (TR)
AP7370-33Y-13DICT-ND - Cut Tape (CT)
AP7370-33Y-13DIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AP7370-33Y-13
Description
IC REG LINEAR 3.3V 300MA SOT89-3
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
AP7370-33Y-13 Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
2.5 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Supply (Max)
300 µA
Part Status
Obsolete
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Reverse Current, Short Circuit
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Output Type
Mounting Type
Surface Mount
Number of Regulators
1
Package / Case
TO-243AA
Voltage - Input (Max)
18V
Supplier Device Package
SOT-89-3
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
0.6V @ 100mA