AP7361C-33SP-13
DigiKey Part Number
AP7361C-33SP-13DITR-ND - Tape & Reel (TR)
AP7361C-33SP-13DICT-ND - Cut Tape (CT)
AP7361C-33SP-13DIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AP7361C-33SP-13
Description
IC REG LINEAR 3.3V 1A 8-SO-EP
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1A 8-SO-EP
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AP7361C-33SP-13 Models
Current - Quiescent (Iq)
80 µA
PSRR
75dB ~ 55dB (1kHz ~ 10kHz)
Part Status
Active
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max)
6V
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Supplier Device Package
8-SO-EP
Voltage Dropout (Max)
0.36V @ 1A (Typ)