AP7354-18W5-7
DigiKey Part Number
AP7354-18W5-7DITR-ND - Tape & Reel (TR)
AP7354-18W5-7DICT-ND - Cut Tape (CT)
AP7354-18W5-7DIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AP7354-18W5-7
Description
IC REG LINEAR 1.8V 150MA SOT-25
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA SOT-25
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AP7354-18W5-7 Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
0.6 µA
Protection Features
Over Current
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Voltage - Input (Max)
5.5V
Supplier Device Package
SOT-25
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
0.6V @ 150mA